O co dokładnie chodzi w tych pytaniach?

with Jeden komentarz

Ostatnio w Niemieckim Wihajstrze pojawił się temat testu diagnostycznego i uznałyśmy, że jest to na tyle ważny temat, że warto byłoby Wam o tym trochę napisać.

Paulina, czyli część naszego wihajstrowego zespołu, która uczy się niemieckiego, zdecydowała się na kurs języka niemieckiego w Austrii. I przed zapisem podjęła się zrobienia testu diagnostycznego. Jeśli macie teraz sporo pytań dotyczących testu to mam dobrą wiadomość – Paulina mi je zadała, a poniżej znajdziecie również odpowiedzi.

 

Paulina: Po co mi test diagnostyczny?

Test diagnostyczny wykonuje się po to, aby ustalić własny poziom językowy. Warto znać swój przybliżony poziom np. kiedy chcecie zapisać się na kurs językowy. Znając swój poziom będziecie w stanie wybrać odpowiedni dla siebie kurs. A tym samym nie zmarnujecie czasu i pieniędzy na coś co nie jest dla Was odpowiednie. Bez świadomości swoich umiejętności moglibyście je zawyżyć i trafić na potwornie trudny kurs: będziecie przytłoczeni ogromną ilością nowego materiału, nowego słownictwa i zasad gramatycznych. Zapewniam Was, że wywoła to więcej frustracji niż czegoś nauczy. W takiej sytuacji nie powinno się siebie obwiniać – najpierw trzeba mieć odpowiednią bazę, by ją rozwijać. To samo tyczy się zbyt prostego kursu – zanudzicie się!

 

Taki test warto też wykonać dla samego siebie – uświadomienia sobie swoich własnych umiejętności czy poczynionych postępów w nauce (albo też nie jak ktoś się mało przykładał). Ale nawet zauważenie braku postępów jest ważne, bo można zadać sobie pytanie dlaczego tych postępów nie ma. Gdy stwierdzi się problem to można zmienić strategię nauki czy spróbować nowych metod, by znaleźć to co sprawdzi się najlepiej.

Paulina: Gdzie mogę zrobić taki test?

Testy diagnostyczne wykonują często szkoły językowe przed zapisaniem się na kurs, warto przecież wiedzieć z jakim uczniem będzie się pracowało. Ale nie jest to praktyka w każdym miejscu.

 

Ale co najważniejsze w internecie znajdziecie całą masę różnych testów. Ale chciałabym, abyście wiedzieli, że są różnie skonstruowane.

 

Paulina: Czy one się czymś od siebie różnią?

W internecie można znaleźć testy diagnostyczne składające się tylko z pytań zamkniętymi, w których wybiera się jedną z 4 odpowiedzi, ale również testy które sprawdzają inne kompetencje językowe. W internetowym teście diagnostycznym na pewno nie będzie sprawdzana umiejętność pisania dłuższych wypowiedzi pisemnych, ale jeśli zdecydujecie się na taki test w szkole językowej to ta umiejętność może zostać sprawdzona, tak samo jak to jak mówicie.

 

Teraz pora na 3 polecane przeze mnie testy, w których sprawdzicie swoje umiejętności w tym to jak radzicie sobie z czytaniem i słuchaniem.

1.DW Deutsch lernen

Dw deutsch lernen ma swoje 3 testy, odpowiednio dla poziomów a1, a2 i b1.

https://learngerman.dw.com/pl/placementDashboard

Czyli jeśli chcielibyście zrobić taki test to zaczęlibyście od A1 i po wykonaniu pierwszego, wykonali kolejne. Po wykonaniu testu wyświetla się wynik oraz rekomendacja na podstawie ilości zdobytych punktów. Jeżeli poszło Wam dobrze, to warto sprawdzić się na kolejnym teście. 

2. Goethe Institut

https://www.goethe.de/pl/spr/kup/tsd.html

Po wykonaniu tego testu dowiecie się czy jesteście początkujący, zaawansowani czy też profesjonalistami. Ten test również da Wam taką wstępną ocenę Waszych kompetencji językowych. W tym teście występuje wiele typów zadań, więc na pewno nie będziecie się nudzić.

3. https://einstufungstests.klett-sprachen.de/eks/DaF-A1-C1

Ten test jest w całości w języku niemieckim i nie ma narzuconego żadnego limitu czasowego. Ten test poleciłabym tym, którzy już dość dobrze znają niemiecki.

 

Poniżej znajdziecie kilka przykładowych zadań, które mogłyby pojawić się na teście diagnostycznym. Polecam się sprawdzić, a jeśli coś nie wyszło to zawsze jest filmik z wyjaśnieniem. Pamiętajcie, każdy błąd to też okazja, by nauczyć się czegoś nowego.

  

Paulina: Czy brać ten test na serio?

I tak i nie. Jeśli będziecie odpowiadali zgodnie ze swoją wiedzą to tak, daje to pewien obraz waszych umiejętności. Na pewno nie zaszkodzi zrobić taki test, aby dowiedzieć się z materiałami na jakim poziomie warto teraz pracować. Na serio należy brać samo robienie testu, czyli faktycznie robić go wtedy gdy macie na to czas – czyli nie oglądajcie przy tym serialu! Co do wyniku to na pewno trzeba wziąć pod uwagę to, że test diagnostyczny, a przynajmniej taki wykonany w internecie – nie sprawdzi wszystkiego. Nie weźmie pod uwagę tego jak mówicie czy piszecie, ale da wam wstępny obraz tego jak sobie radzicie z niemieckim.

 

Paulina: O czym powinnam pamiętać podczas robienia testu?

Przede wszystkim o tym, aby nie strzelać. Jeśli nie znacie odpowiedzi to nie zaznaczajcie losowej, bo wtedy wynik nie będzie adekwatny do Waszych umiejętności.

Pamiętajcie też, by podjąć się takiego testu kiedy naprawdę macie na to czas i jesteście w stanie poświęcić na niego dłuższą chwilę skupienia. Zarezerwujcie sobie minimum godzinę ciszy i spokoju, i zajmijcie się tylko tym.

ROZWIĄŻ TEST

 

Zapisz się i sprawdź swoją wiedzę!

Pobierz 30 pytań z odpowiedziami!.

 

POBIERZ

Zapisując się wyrażasz zgodę na dodanie Cię do listy mailingowej Niemieckiego Wihajstra, a tym samym na otrzymywanie informacji edukacyjnych i handlowych.

 

Prześlij swoim znajomym:

Jedna odpowiedz

  1. Ewa
    | Odpowiedz

    Bardzo ciekawie tłumaczone.

Zostaw Komentarz