Nie znam ucznia, który by nigdy nie zrobił tego błędu!

with Brak komentarzy

Jeśli jesteś tutaj po to, żeby nauczyć się języka niemieckiego, to jest to zdecydowanie dobry adres!
Tym razem film dotyczy słówka, które świetnie znają nawet początkujący oraz zwrotu, w którym robią błąd nawet zaawansowani uczniowie! Jak to możliwe? Nie wiemy.

das Haus (die Häuser)

Jednym z pierwszych rzeczowników, które poznajemy ucząc się języka niemieckiego jest słowo das Haus, czyli dom. Szybko jednak okazuje się, że mało kto buduje z nim poprawne zdania. A wiadomo, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci (jung gewohnt, alt getan). Właśnie dlatego najlepiej już od samego początku wiedzieć jak mówić poprawnie. Co więcej, warto też zrozumieć dlatego tylko te wersje są poprawne.

Skąd się wzięła forma Hause?

Problemy zaczynają się zazwyczaj już w przypadku samego wyrazu dom. Uczymy się, że dom to Haus, a tutaj nagle potrzebujemy Hause. Skąd to? Dlaczego? A no dlatego, że kiedyś, bardzo bardzo dawno temu, rzeczowniki w języku niemieckim odmieniane były poprzez dodawanie do nich końcówek, czyli tak jak robimy to po polsku. Z czasem funkcję tę przejęły rodzajniki, lecz końcówka -e została w niektórych zwrotach,
np. w zwrocie „do domu“.

nach Hause gehen – iść do domu

zu Hause sein – być w domu

Übung macht den Meister, czyli trening czyni mistrza!

Nowych wyrazów najlepiej uczyć się w konkretnych zwrotach, natomiast zwrotów najlepiej uczyć się w różnych zdaniach. Przeczytaj nasze przykłady i dla wprawy zapisz w komentarzu swój własny przykład, który pomoże Ci zapamiętać różnicę między „nach Hause” a „zu Hause”.

Nach der Arbeit gehe ich nach Hause. – Po pracy idę do domu.

Gehst du schon nach Hause? – Idziesz już do domu?

Ich bin zu Hause. – Jestem w domu.

Wirst du am Wochenende zu Hause sein? – W weekend będziesz w domu?


Jeśli nie wiesz od czego zacząć swoją przygodę z językiem niemieckim, to dobrym pomysłem jest rozpoczęcie nauki od darmowych materiałów dostępnych na blogu. Samodzielna nauka w domu (zu Hause) może być przyjemna – wystarczy sensownie ją podzielić.


Prześlij swoim znajomym:
Podąrzaj Klaudia Strohschein:

Razem z moim wihajstrowym zespołem tworzę solidne kursy online. Pracujemy tak, żeby nasi uczniowie byli samodzielni językowo. Niemiecki nie jest jednak moją największą pasją. Podróże, rower i obserwowanie ptaków - to są moje prawdziwe radości! Dlaczego więc uczę niemieckiego? Głównie dlatego, że bardzo szybko zauważyłam, że moje metody są skuteczne. Lata studiowania psychologii zaowocowały, a to, że na pierwszym roku germanistyki zaczęłam przygodę z udzielaniem korepetycji, nie było takim przypadkiem.

Ostatnie wpisy

Zostaw Komentarz