Jak nauczyć się śpiewająco niemieckiego?

with Brak komentarzy

Czasami nauka języka języka obcego może wydawać się monotonna i nudna, dlatego warto ją są sobie trochę urozmaicać. Jedną z takich możliwości dają nam piosenki. Muzyka to nie tylko świetny sposób na relaks, ale jest to również bardzo przyjemny sposób na doskonalenie umiejętności językowych. No bo kto z nas nie lubi zanucić sobie pod nosem ulubionej piosenki? Czy może być coś lepszego niż połączenie przyjemnego z pożytecznym? 

Jak zaczęła się Twoja przygoda z językiem niemieckim i skąd zamiłowanie właśnie do tego języka?

 

Dorota: Moja przygoda z językiem niemieckim zaczęła się trochę przypadkowo, ale szybko rozwinęła się w duże zamiłowanie, zarówno do samego języka jak i do nauczania. A dlaczego przypadkowo? A no dlatego, że pewnego dnia natrafiłam w internecie na niemiecką piosenkę, która bardzo mi się spodobała, i której melodia nie mogła mi wyjść z głowy. Na tamten moment niestety nie miałam w ogóle styczności z językiem niemieckim, więc nie miałam bladego pojęcia o czym jest ten utwór, ale bardzo chciałam wiedzieć o co w niej chodzi.  I tak oto dzięki piosenkom zaczęłam myśleć o nauce języka niemieckiego.  Oczywiście nie uczyłam się z samych piosenek, ale tak naprawdę to muzyka sprawiła, że zapragnęłam uczyć się właśnie tego języka.

Jakie zalety ma słuchanie piosenek w języku obcym?

 

Dorota: Słuchanie piosenek przede wszystkim pozwoli Ci poznać nowe słowa, wyrażenia czy struktury gramatyczne, a często powtarzający się refren sprawi, że to wszystko zapadnie Ci szybko w pamięć i pozostanie w niej na długo.

 

Piosenki z reguły skierowane są do rodzimych użytkowników języka, a więc bardzo istotne jest również to, że mamy w nich do czynienia z autentycznym językiem. Słownictwo jest jak najbardziej współczesne i wręcz obfituje w praktyczne wyrażenia, idiomy, nierzadko też w slang czy mowę potoczną i umówmy się – właśnie tego często brakuje nam w tradycyjnych podręcznikach. 

 

Słuchanie piosenek to również doskonała alternatywa dla tradycyjnych ćwiczeń z rozumienia ze słuchu, a ponieważ słowa w utworach są wymawiane trochę wolniej niż w mowie, łatwiej będzie nam je zrozumieć. 

 

Utwory obcojęzyczne  to oczywiście doskonała szansa, aby nauczyć się poprawnej wymowy, pomogą zrozumieć Ci również rytm czy intonację języka. To doskonały sposób, żeby polepszyć swój niemiecki, zwłaszcza jeżeli chodzi o akcent. 

 

Warto wspomnieć też o tym, że piosenki wywołują w nas często emocje i budzą skojarzenia, dzięki czemu łatwiej jest nam zapamiętać zawarte w niej struktury leksykalne. 

Czy masz jakieś wskazówki, w jaki sposób mogę uczyć się języka z piosenek?

 

Dorota: Przede wszystkim wybierz piosenkę, która Ci się podoba i taka, która wpada Ci w ucho.  Im więcej emocji wzbudzi w Tobie dany utwór,  tym oczywiście łatwiej będzie Ci zapamiętać jej słowa. 

 

Następnie przesłuchaj piosenkę kilka, a jeżeli będzie to potrzebne nawet kilkanaście razy. Wsłuchaj się uważnie w słowa i wypisz sobie na kartce wszystko to, co udało Ci się zrozumieć. I absolutnie nie przejmuj się tym, że nie rozumiesz każdego słowa, na początek spróbuj wyłapać ogólny sens piosenki.

 

Następnie możesz znaleźć w internecie tekst utworu, posłuchaj piosenki jeszcze raz i porównaj Twoje zapisane słowa z oryginałem. Możesz podkreślić sobie te słowa, których nie znasz, a potem sprawdzić je w słowniku i np. stworzyć sobie z nich fiszki. Pamiętaj też, żeby poszukać w słowniku w jakim innym kontekście można użyć danego słowa.

 

Najważniejszym krokiem, aby tekst zapadł Ci w pamięć jest jednak to, abyś zaczęła śpiewać. Oczywiście słuchanie utworów jest bardzo przydatne w rozwijaniu umiejętności rozumienia ze słuchu, ale samo słuchanie nie wystarczy, bo nie rozwinie Ci zdolności mówienia. Więc niezależnie od tego, jak oceniasz swój talent muzyczny, po prostu głośno śpiewaj i doskonal przy tym swój język.  

 

No dobrze, ale jak rozpocząć naukę? Gdzie mogę znaleźć utwory?

 

Dorota:  Oczywiście w dobie internetu nie będziesz miała z tym żadnego problemu, ponieważ do wyboru masz niezliczoną ilość piosenek. Dzięki Youtube możesz w każdej chwili wyszukać dowolny utwór i wyświetlić go również z napisami. Jednak jeżeli nadal zastanawiasz się, po które piosenki sięgnąć i  nie wiesz, które są dla Ciebie odpowiednie lub niekoniecznie znasz niemieckich artystów to świetnie się składa, ponieważ właśnie przychodzimy do Ciebie z pomocą. Przygotowałyśmy dla Ciebie próbną lekcja nauki z wykorzystaniem piosenki. Utwór, który wybrałyśmy doskonale wpada w ucho i sprawi (a przynajmniej mamy taką nadzieję), że nie przejdziesz obok niego obojętnie. Z tekstu piosenki wybrałyśmy ciekawe i praktyczne słownictwo, które wykorzystałyśmy w ćwiczeniach i prezentacji. W lekcji masz również dostęp do quizleta, który z pewnością pozwolą Ci utrwalić nowo poznany materiał. 

 

Koniecznie do nas zajrzyj i daj znać, jak podoba Ci się podoba taki sposób nauki?

 

Lekcja zawiera:

⭐ 5 ćwiczeń
⭐ zadanie dla ambitnych
⭐ interaktywne fiszki
⭐ BONUSOWĄ lekcję

    Zapisując się wyrażasz zgodę na dodanie Cię do listy mailingowej Niemieckiego Wihajstra, a tym samym na otrzymywanie informacji edukacyjnych i handlowych.

    Prześlij swoim znajomym:

    Zostaw Komentarz