czasownik modalny müssen

with Brak komentarzy

Jak żołnierz bez karabinu…

Chyba nie byłoby przesadą powiedzieć, że uczeń, który nie zna czasowników modalnych jest jak żołnierz bez karabinu. Dlatego zapraszam Cię na bardzo ważną lekcję, na której nauczysz się odmieniać czasownik modalny müssen, czyli musieć.

Jak uporządkować czasowniki modalne?

Jeśli masz wrażenie, że ciągle nie możesz opanować czasowników modalnych, to mam dla Ciebie wskazówkę!

Musisz pamiętać, że modalne to temat, który sprawia trudność bardzo wielu uczniom, na różnych poziomach nauki. Jak pomyślę, w jaki sposób większość osób próbuje nauczyć się modalnych, to wcale mnie ta ogólna niechęć do modalnych nie dziwi.

Upewnij się, że nie popełniasz tych błędów:

1. Uczenie się wszystkich czasowników modalnych jednocześnie.

Próbując nauczy się wszystkiego jednocześnie, prawdopodobnie nie nauczysz się niczego… Prędzej wszystko zacznie Ci się mieszać, przestaniesz odróżniać müssen od sollen lub dürfen od können. Najlepiej rozpocznij naukę od jednego czasownika modalnego i od razu zacznij go używać w swoich zdaniach. Pamiętaj, że nowe wyrazy lub struktury gramatyczne zapamiętasz o niebo lepiej, gdy będziesz ich używać regularnie i w różnych kontekstach.

2. Uczenie się każdej odmiany osobno.

Czasowniki modalne odmieniają się nieregularnie, ale nie jest tak, że każdy z nich odmienia się według całkiem innej zasady. Gdy opanujesz już odmianę pierwszego modalnego i zaczniesz uczyć się kolejnej odmiana, koniecznie poszukaj tego, co jest w nich wspólne, np. liczba mnoga odmienia się zawsze regularnie, a pierwsza i trzecia osoba liczby pojedynczej mają taką są formę! Dzięki temu masz zdecydowanie mniej nauki!

3. Długa przerwa między modalnymi w czasie teraźniejszym i przeszłym.

Jest tylko jedna różnica między zdaniem z czasownikiem modalnym w czasie teraźniejszym i w czasie przeszłym: forma czasownika. Oznacza to, że budowa zdania i inne elementy są dokładnie takie same! Dlatego nie zwlekaj zbyt długo z nauką czasowników modalnych w czasie przeszłym. Nauczenie się ich odmiany w czasie przeszłym jest stosunkowo proste, a pozwoli Tobie zrobić wielki krok: zaczniesz budować poprawne zdania w czasie przeszłym, bez uczenia się nowych konstrukcji!

A jak Twoim zdaniem najskuteczniej uporządkować czasowniki modalne? Daj znać w komentarzu!

Ćwiczenie 1

Prześlij swoim znajomym:
Podąrzaj Klaudia Strohschein:

Razem z moim wihajstrowym zespołem tworzę solidne kursy online. Pracujemy tak, żeby nasi uczniowie byli samodzielni językowo. Niemiecki nie jest jednak moją największą pasją. Podróże, rower i obserwowanie ptaków - to są moje prawdziwe radości! Dlaczego więc uczę niemieckiego? Głównie dlatego, że bardzo szybko zauważyłam, że moje metody są skuteczne. Lata studiowania psychologii zaowocowały, a to, że na pierwszym roku germanistyki zaczęłam przygodę z udzielaniem korepetycji, nie było takim przypadkiem.

Zostaw Komentarz